Pyrkimykset optimoida GPRS-liikennettä mobiililaitteiden selaimissa ovat tervetulleita useistakin syistä. Ensinnäkin tämä nopeuttaa käyttöä, jos kuvien laatua vähän lasketaan ja TCP/IP-yhteyttä voidaan pakata matkapuhelinverkolle optimoidusti. Toiseksi datasiirron vähentyessä myös GPRS-liikenteen kustannukset laskevat. Hintahan on tyypillisesti eurosta pariin megatavulta tai vajaat 20 euroa kuukaudessa 100 megatavulta kuukaudessa.
Uusin yritys tällä rintamalla on
Opera Mobile Accelerator, joka on hienosta nimestä huolimattaan siis vai proxy-palvelin mobiiliselaimen ja haettavien internet-sivujen välissä. Palvelu toimii Operan Symbian-selainten kanssa versiosta 6.1 lähtien.
Liikennettä pakkaavan välityspalvelimen ei tarvitse olla sovellusriippuvainen. Esimerkiksi Soneralla toimii automaattisesti
Nettinopeutin-palvelu, kun käytetään
prointernet-yhteysosoitetta. Elisallakin on vastaava palvelu. Tullainen proxy toimii siis myös kannettavien tietokoneiden kanssa. Palveluun voidaan tallentaa omat asetukset, joten ne pysyvät muistissa jatkossa. En ole vielä laskenut kuinka paljon liikennettä nuo proxyt oikeasti vähentävät, mutta ne lupaavat itse 30-150%:n vaikutusta esimerkiksi valitusta kuvanlaadusta riippuen.
Yritystasolla tällaisia ratkaisuja edustaa esimerkiksi NES:n
Wireless Accelerator -järjestelmä, joka yhdistää niin client- kuin server-pään toteutuksen ja tukee laajaa joukkoa yrtiyssovelluksia, kuten Lotus Notes ja SAP sekä IPsec VPN -tunneloinnit.