[ Siirry blogin etusivulle ]

perjantai, elokuu 31, 2007

S60 ja iPhone-kopio

Tämä on jo vähän "vanha", mutta jo arkistoinnin vuoksi haluan upottaa videon tähänkin blogiin. Nokia siis vahvisti tuovansa kosketusnäytön ja kiihtyvyysanturin tuen S60-alustan uusiin laitteisiin joskus ensi vuonna.




Nokian Lontoon-tilaisuuden aikaan olin Monzassa seuraamassa AT&T Williamsin ja Lenovom vieraana F1-testiajoja, mutta onneksi webcastista pääsi katsomaan uutiset.

Mitä pidätte konseptista? Sehän on iPhonesta kopioitu, minkä Anssi Vanjoki tiedotustilaisuudessa rehellisesti myönsikin. Hyvät ideat kannattaakin kopioida, jos kuluttajat haluavat niitä.

Kuvien ja MP3-musiikin selailussa, web-selaimessa käyttöliittymä lienee paikallaan, mutta perinteisissä puhelin- ja viestitoiminnoissa pidän nykyisiä näppäimiä vielä nopeampina. Parissa päivässä en vielä tottunut ainakaan iPhonella viestien kirjoittamiseen.

Konseptivideo on ainakin herättänyt mielenkiintoa netissä, esimerkiksi Engadgetissä ensimmäisten joukossa.

Tunnisteet: ,

Kommentit: 4

Anonymous PA kirjoitti:

Huvitti katsella, kuinka Engadgetin etusivu oli julkaisupäivänä täynnä Nokia-uutisia, mutta tämä oli ainoa, joka todella näytti kirvoittavan kommentteja.

31 elokuu, 2007 15:19  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

kopioinnista. se nyt vaan on niin, että puhelinbusineksessa kaikki kopioi toisiaan: joku tekee ensin ohuen luurin -> muut teke sen perässä. sitte joku tekee kunnon kosketusnäytöllisen -> muut seuraa perässä. eli ei ole mitään ihmeellistä, jos nokia on sanonu myös tekevänsä semmosen.. ihan turhaa haloota ns kopioinnista.. ja sitä paitsi, onhan nokiakin jo tehny kosketusnäyttöpuhelimen enen applea.. eli vaikea sanoa kuka kopioi ja ketä.

01 syyskuu, 2007 10:08  
Anonymous erkka kirjoitti:

Pidän konseptista kovasti - aivan kuten pidän iPhonenkin koseptista. Nokialainen lämmittäisi mieltä enemmän, sillä toimintojen kirjo on S60-puolella mielenkiintoisempi.

Mielestäni oli varsin hyvä veto tehdä demosta mahdollisimman iPhone mainen, sillä se jarruttaa varmasti monen eurooppalaisen nokiafanin intoa tarttua iPhoneen heti kun ne tulevat saataville - Nokian lopuulista luuriahan saadaan odottaa vielä tovi, sillä tuokin video esitteli puhdasta vaporwarea.

Mutta mitä tuossa matkitaan? Onko mallille yksilöivää nimeä?

Mutta mikä on nimi tälle nimenomaiselle form factorylle, jonka LG Prada ja sittemmin paremmalla menestyksellä iPhone esittelivät yleisölle?

Karkkipatukka-, slider-, qwerty-, simpukka- ja ultraohutvillitysten jälkeen meillä on käsissä...

Tablettipuhelin? Äh, onko parempaa. Siitä nimestä tulee tosin mieleen ne Nokian kuriositeeteiksi jääneet mallit. Näyttö ei ollut niissä niin dominoiva, että niitä mieltäisi saman kategorian laitteiksi.

Pelkästä kosketusnäyttöpuhelimesta puhuminen on jo harhaanjohtavaa, sillä se ei kuvaa vielä laitteen muotokieltä.

02 syyskuu, 2007 16:59  
Anonymous Sami Salmenkivi kirjoitti:

Hauskaksi asian tekee, että Anssi Vanjoen "kopioimme ylpeydellä" kommentti taisi itseasiassa olla Steve Jobsilta lainattua: http://www.youtube.com/watch?v=J0UjU0rtavE

03 syyskuu, 2007 15:46  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle