Samsungilta taas S60-älypuhelin
Huomasin tänään, että Samsung oli julkistanut uuden Symbian-älypuhelimen. Se perustuu S60-alustaan, ja on Samsungin toinen S60-malli.
Samsung näyttää keskittyvän älypuhelintarjonnassaan Windows Mobileen. Markkinoilla ovat esimerkiksi sähköpostikäyttöön suunnatut SGH-i320 ja SGH-i600 sekä musiikkipuhelimeksi suunnattu SGH-i310."We are happy to introduce our new Symbian OS based smartphone SGH-i400 which follows the earlier release of SGH-i520, the first Symbian OS smartphone. We can provide a convenient mobile phone experience for our users by adopting Symbian OS and S60", johtaja S.P. Yoon Samsungilta kehuu Symbianin tiedotteessa.
Tänään vahvistui myös, että i600:lle tarjotaan maksutta Windows Mobile 6.0 -päivitys. Se tuo uudistuksia erityisesti MS Exchange 2007:ää ajatellen.
Isoimmista valmistajista Motorola ja Samsung näyttävät valinneen yrityslaitteissa Windows Mobilen ja kuluttajalaitteissa "dummyt" tai Symbianin. Tosin nykyisin myös dummyihin on saatu paremmat selaimet, sähköpostit, RSS-lukijat ja muita ominaisuuksia.
Sony Ericsson keskittyy Symbianiin, mutta laitteita on tullut aika vähän. Ymmärtääkseni syynä ovat aikalailla kehityskustannukset. Sony Ericsson yrittää kehittää UIQ-alustan laitteita.
Mitä luulette, onnistuuko Nokia vielä vakuuttamaan kilpailijansa siitä, että niiden kannattaa tuoda markkinoille S60-laitteita?
Tunnisteet: S60, UIQ, Windows Mobile
Kommentit: 3
Mistäs tuo 6.0 versioon päivitys lupaus on tullut? Eli onko varmaa vai tulee ehkä?
On se aika varmaa, koska Samsung lähetti asiasta suomenkielisen lehdistötiedotteen. Ymmärtääkseni sama on tiedotettu aiemmin kansainvälisesti.
Helkkarin hieno juttu! Olenkin jo odotellut koska Samsung kertoo oman kantansa WM6-päivityksestä. HTC kun on päivittämässä osaa puhelimistaan ja Palm:kin tuo uusimman WM:n Treolle. Tuo nostaa heti Sampan osakkeita omissa silmissäni.
Vähäsen OT:tä myös mukaan... Minkälaisia kokemuksia teillä muilla on nykyisten WinMo-puhelimien akunkestosta? Tämän i600:n sisärmallista i607 aka Blackjackista kun on kuulunut vähän huonoa standard-akun kanssa. Viimeiset omat vuodet ovat menneet S60:n parissa ja tällä hetkellä Nokian E61:n kanssa. Joutuuko WM-puhelimilla latailemaan kesken päivän? Yöksihän puhelin menee aina toki piuhan päähän...
=)juha
Lähetä kommentti
<< Etusivulle