[ Siirry blogin etusivulle ]

perjantai, marraskuu 03, 2006

MobileMonday: Windows Mobile -ilta

Ensi maanantaina on ilmeisesti luvassa poikkeuksellisen kiinnostava MobileMonday-ilta, jossa Microsoftin, Samsungin, GNT:n ja Sysopen Digian edustajat kertovat Windows Mobilen eduista yrityskäytössä.

Brightpoint tuo maahan HTC- ja Qtek-kännyköitä. Samsungilla taas on ainakin yksi Windows Mobile -kännykkä Suomen markkinoilla. Sysopen Digia taas mielletään Symbian-softataloksi, mutta se itse asiassa sai Senteran ostettuaan myös Windows Mobile -osaamista.

Kaikille avoin tilaisuus, johon pitää vain rekisteröityä ennakkoon, pidetään Stockholm Diskotekissä Helsingissä klo 17:30 alkaen.

* * *

Nokia- ja Symbian-maassa näin laaja Windows Mobile -puhujakaarti eri tahojen osalta samassa tilaisuudessa on harvinaista herkkua.

Kuluttajapuolella Symbian on ylivoimainen, mutta yrityspäätelaitteista monet ovat sitä mieltä, että Nokian pitäisi saada ainakin USA:n markkinoille Windows Mobile -tarjontaa, jos se aikoo tosissaan kilpailla HP:tä, Motorolaa, RIM Blackberryä, Palmin Treo -laitteita ja operaattoreiden brändäämiä Windows Mobile -kännyköitä vastaan.

Henkilökohtainen veikkaukseni onkin, että Nokialta vielä tulee Windows Mobile -laitteita. Tapahtuuko se jo 2008 vai myöhemmin, tai peräti aiemmin, riippunee E-sarjalaisten menekistä erityisesti USA:ssa. Tähän asti Nokia Enterprise Solutionsin edustajat ovat sanoneet, että E62 on saanut USA:ssa hyvän vastaanoton. Sitä tarjotaan Cingularin kautta noin US$150:llä.

Tunnisteet: ,

Kommentit: 3

Anonymous Juuso kirjoitti:

Nokian ensimmäinen windows laite tuli jo: nokia 330, tosin ce.net:llä..

03 marraskuu, 2006 17:26  
Blogger Tero Lehto kirjoitti:

Windows CE -laite ei ole Windows Mobile.

Windows Mobile toki perustuu WinCE-ytimeen, mutta WM on siis oma tuoteperheensä.

Nokian autonavigaatori ei ole Windows Mobile -päätelaite.

Lisäksi on huomattava, että tuossa Nokia 330:ssa taitaa olla Nokian omaa vain brändi. Softa ja rauta on ostettu ulkoa alihankintana. En usko, että se kertoo yhtään mitään käyttöjärjestelmien prefrenssistä.

03 marraskuu, 2006 20:46  
Anonymous Anonyymi kirjoitti:

Good day to everyone
Aciphex
Aciphex
http://www.yeshuanet.com/docs/images/Aciphex/index.html
-----------------------------------------------------
Tramadol
http://www.yeshuanet.com/docs/images/Tramadol/index.html
Tramadol
++++++++++++++++++++++
Bentyl
http://www.yeshuanet.com/docs/images/Bentyl/index.html
Bentyl
THX

01 helmikuu, 2007 03:35  

Lähetä kommentti

<< Etusivulle