[ Siirry blogin etusivulle ]

maanantai, elokuu 14, 2006

Kännykkämyynti Suomessa tammi-kesäkuussa 2006

Kotek eli kodintekniikka-alan tiedotusfoorumi on julkaissut taas tuoreita tietoja Suomen kännykkämarkkinasta tammi-kesäkuulta 2006.

Matkapuhelintilasto (PDF) arvioi kännykkämyynnin euroissa ja kappalemäärissä sekä keskimääräisen kuluttajahinnan. Kännykkäluvut perustuvat GfK:n vähittäismyynnin seurantaan, eli ne eivät ole tukkuportaan lukuja.

Kotek-indeksin perusteella peruskännyköiden kpl-määräinen myynti laski Suomessa 1%, mutta älypuhelinten myynti taas kasvoi 93%, joten koko markkina kasvoi 9%. Kiinnostavaa on huomata, että älypuhelinten osuudeksi tulee tällä perusteella jo lähes 19% kaikista myydyistä kännyköistä.

Älypuhelimen määritelmää on seurannassa jokin aika sitten muutettu. Aiemmin älypuhelimia olivat seuranassa lähinnä Nokian kommunikaattorit, joten keskihnta oli yli 750 eurossa ja penetraatio oli 3%:n luokkaan. Nyt S60-alustan 3G-päätelaitteet ovat myös ilmeisesti mukana, mutta tarkkoja speksejä älypuhelimen määritelmälle en ole vielä saanut.

Kotek-lukujen perusteella peruskännyköiden verollinen myyntihinta oli keskimäärin 157 €, eikä muuttunut vuoden takaisesta, mutta älypuhelimet olisivat sen sijaan halventuneet noin viidenneksen.

Saatteko luvuista irti muita johtopäätöksiä?

* * *

Kotek-kokonaistilastosta (PDF) voi nähdä myös, että MP3-soittimien kappalemääräinen myynti kasvoi 81% vuoden takaiseen nähden. Digikameroiden kappalemääräinen myynti sen sijaan kasvoi enää 9%.

GfK mittaa myös Suomessa valmistajien markkinaosuuksia vähittäismyynnin tasolla, mutta näitä tietoja se ei luovuta julkiseen käyttöön, vaan myy asiakkailleen vain omaan tietoon.