Push-email vain 146 euroa vuodessa!
Yrittäjäkaverini soitti ja pyysi apua sähköpostin kanssa. Heillä on Series 60 -puhelimet ja Elisan kiinteä liittymä. Yrittäjän ajatus oli saada omat ja parin työntekijän IMAP4-postit puhelimiin. Hän oli lukenut Tietokone-lehdestä yleiset ohjeet ja soittanut operaattorin asiakaspalveluun selvittääkseen palvelinosoitteita. Sieltä oli vastattu, ettei tavallinen postipalvelu käy, vaan yrityksen pitää tilata joku mobiilitoimistopalvelu.
Minä neuvoin häntä parissa minuutissa puhelimitse, ja nyt työntekijöillä toimii Elisan sähköposti kännyköissä, ilman erityistä mobiilisähköpostia ja uusia kuukausimaksuja.
Tällaiset harhakäsitykset ja virheelliset tiedot ovat yllättävän yleisiä, kun monesti uutisoidaan "mobiilisähköpostia" tai "mobiilitoimistoa". On ilmeisesti jonkinlaista taikauskoa, ettei puhelimen IMAP4-/POP3-postiohjelma toimisi siinä missä Windowsissakin. Operaattoreilta taas on lyhytnäköistä yrittää rahastaa erityisillä postipalveluilla, jos kuluttajalle tai pienyritykselle riittäisi puhelimen oma postiohjelma.
Esimerkki hyvän palvelun ylihinnoittelusta on Elisan Vodafone Push Email, joka lanseerattiin pari päivää sitten myös kuluttajamarkkinoille. Elisa pyytää palvelusta 12,20 euroa kuukaudessa eli noin 146 euroa vuodessa. Tämän päälle tulevat vielä 3G- tai GPRS-siirtomaksut, eli tuo hinta sisältää lähinnä push-ominaisuudet.
IMAP4- tai vähintään POP3-laatinkohan kuluttaja saa ilmaiseksi monesta paikasta. Miltä planeetalta nämä oikein ovat? Miksi hyvä palvelu tapetaan aivan järjettömällä hinnoittelulla?

Minulla ei ole sinänsä mitään "työntäviä" eli push-sähköpostipalveluita vastaan, päinvastoin, mutta niiden kuukausimaksut ihmetyttävät. Mikä tuossa maksaa noin paljon, mihin hinta perustuu? Kuinka paljon kuluttajien tai pienyritysten odotetaan maksavan?
Uusissa älypuhelimissa (kuten juuri Series 60 -malleissa) viestien tarkistuksen (pollauksen) voi ajastaa ylläolevan kuvan tapaisesti, ja puhelin kertoo halutulla äänimerkillä uusista viesteistä. 146 euroa vuodessa on kova hinta siitä, että säästää muutaman megatavun kuukaudessa datasiirtoa, kun "pollaukset" jäävät pois. Suurin osa tiedonsiirrosta tulee tietenkin viestien hakemisesta ja liitetiedostoista.
Kuukausimaksu olisi minusta perusteltu, jos se sisältäisi myös siirretyn datan hinnan. Silloin kuluttaja tietäisi tosissaan maksavansa mobiilisähköpostista tietyn kiinteän hinnan riippumatta siitä kuinka usein viestit lukee tai minkä kokoisia liitetiedostoja lataa.
Operaattorit eivät ymmärrä kuluttaja- tai pienyritysasiakkaitaan, tai ovat liian lyhytnäköisiä hinnoittelussaan. Tällainen touhu on surullista seurattavaa.
Kommentit: 10
Millä gmail:in lähetyksen saa toimimaan Series 60:ssä (Nokia 6680)? Itselläni toimii gmail:in luku, muttei uusien emailien lähetys.
Olet Tero jälleen asian ytimessä. Olen hämmästellyt täysin samaa asiaa. Esimerkiksi Smartner/Sevenin kuluttajille myymä palvelu ei ole ihan noin kallis, mutta ehdottamasi kiinteä maksu olisi iso parannus.
Lisäksi ainakin tuossa Smartnerin yksityiskäyttäjän ratkaisussa systeemiin kuuluu heidän proxy-palvelimensa, joka tuskin lisää kokonaisuuden luotettavuutta. Akkukin tuntuu kuluvan enemmän kuin kuvailemassasi pollausvaihtoehdossa.
Itse hankin sähköposteilleni paikan imap-palvelimelta, joka tukee push-toimintoa (imap idle). Nykyinen mobiililaitteeni vaan ei sitä tue, mutta kuulemma uusimpien S60-puhelinten email-softa tukee tuota suoraan. Kokemukset imap idlestä PC-sovellusten kanssa ovat olleet positiivisia. Palvelun hinta on noin 15 euroa vuodessa, mihin kuuluu roskapostisuodatus yms. palvelut. Melko halpaa.
Viestin lähetys Gmail-osoitteella (oma.osoite@gmail.com) onnistuu ainakin kahdella tavalla:
1) Oman matkapuhelinoperaattorin kautta. Tällöin lähtevän postin palvelin (SMTP) määritetään sen mukaan missä verkossa ollaan, esimerkiksi mail.inet.fi (Sonera), smtp.mobiili.net (Elisa), smtp.dna044.net (Finnet / DNA Finland) tai posti.saunalahti.fi (Saunalahti). Näitä minä olen käyttänyt, muitakin toimivia osoitteita lienee. Salausta ei tarvita.
Palvelinosoite määritetään siis sen mukaan kenen 3G-/GPRS-yhteyttä käytetään.
2) Gmailin SMTP-palvelimen kautta, joka on smtp.gmail.com. Sen kanssa on käytettävä salausta ja käyttäjätunnistautumista, kuten viestejä hakiessakin. SMTP:n portit ovat yleensä 25 (ilman salausta) ja 465 (SSL-salattuna), ja näiden pitäisi toimia Gmailinkin kanssa.
Minulla onnistuu viestien lähettäminen smtp.gmail.com:n kautta, kun vain määritän postilaatikon asetuksissa, että salaus ja käyttäjätunnistus ovat käytössä.
"Push e-mail" on tämän hetken karkeimpia illuusioita... Koska operaattoreilla on yksinoikeus avata sessio puhelimen suuntaan, haluavat ne saada sen näyttämään suureltakin lisäarvolta. Sähköpostin kohdalla tämä on täysin tarpeetonta...
Kyse on lopulta tästä:
Digitodayn uutinen
Palveluntarjoajat näkevät asiakkaalle suuren arvon mobiilisähköpostissa - tätä arvoa halutaan ulosmitata mahdollisuuksien mukaan.
Jos miettii sitä, että operaattoreiden on jollain tavalla maksimoitava voitto, on tuo hinta ihan ymmärrettävä. On huomattavasti helpompi lähteä tiputtamaan hintaa tuosta alaspäin, kuin myöhemmin nostamaan sitä. Kuluttaja ei ole tyytyväinen olipa hintojen nostamiseen hyvä syy tai ei.
Alussa on tietenkin ns. uutuudenviehätystä jolla voidaan rahastaa, mutta kyllä ne hinnat sieltä alas tulevat ennemmin tai myöhemmin. Ja kyllä mielestäni Push-Emailille selkeä tarve on.
Paksaa paketissa ja kovaan hintaan. Lanseeraus toi mieleen "back to the 90's" tyyppisen "tässä olis vanha palvelu lisäkökkäleillä, joita kukaan ei tarvitse, kuinka paljon kehdataan pyytää." Ja kyllähän ne pojat kehtaavat.
Olen oikeastaan varmaan Teidän kaikkien kanssa samaa mieltä. Näitä Tepan juttuja varmaan lukevat kohtuu tekniset henkilöt.
Kun puhutaan operaattoreista niin pitää muistaa myös heidän asiakaskuntansa joka varmasti haasteellistaa hinnoittelua.
Tuossa esim Elisan hinnoittelussa on varmasti mukana jonkin kolmannen osapuolen softaa joka maksaa. Ei siinä vielä mitään mutta sitten se myynti / asiakaspalvelu. Jos vaikka hinta about 150€ ensimmäinen vuosi niin mitä jos keskiverto kuluttaja soittaa Elisan asiakaspalveluun, tilaa palvelun, ei saa sitä toimimaan ja hoitaa asian toimimaan helpparin kautta. Tähän voi oman käsitykseni mukaan mennä helposti 1 - 1,5h aikaa Elisan henkilökunnalta. Jos työn hinta nyt on vaikka 75€/h niin Elisalle käy helposti niin ettei ensimmäisen vuoden käytöstä jää kuin gprs liikenne käteen.
En tiedä mutta voi asiaa näinkin katsoa.
T:Teron VoIPpikaveri
Saakohan aspasta muuten apua teknisiin ongelmiin näissä palveluissa? Minun kokemukseni ovat olleet, että sieltä ohjataan hakemaan asetukset tai ohjeet netistä tai soittamaan erityiseen maksulliseen palvelunumeroon.
Olisi sikäli vaikka jutunaihetta testata millaisiin palveluihin ja ongelmiin teknistä tukea saa, ja minkälaatuista.
Tero, Olen ollut usein samaa mieltä kanssasi aiheista joista olet kirjoittanut onnistuneesti mutta nyt taisi mennä puurot ja vellit sekaisin.
Ymmärrän problematiikan kun puhutaan henkilökohtaisista postilaatikoista (luukku, gmail, kolumbus...) niin hinta voi tuntua korkealta ja saavutteva hyöty jos verrataan ajastettuun hakuun minimaaliselta. Palvelu onkin pääosin tarkoitettu yrityskäyttöön jolloin postipalvelin sijaitsee yrityksessä palomuurin tai muurien sisäpuolella eikä suinkaan missän ilmaispalvelimella jota voidaan lukea IMAPilla mistä vaan. Yleensä myös IMAP (ja IMAP SSL) portit on palomuurista kiinni jolloin ainoaksi vaihtoehdoksi jää joko RAS tai VPN. RAS on hidas ja hankala joten sen unohdin jo heti kättelyssä ja 9500lle ei ollut saatavissa muuta VPNää kuin Nokian oma gateway (=hinta tähtitieteellinen pienryhmän tarpeisiin!). Tähän ongelmaan kysyin Tero sinulta apua muttet tiennyt muuta ratkaisua. Otimme yriyksessämme Smartenirin Pushmailin käyttöön ja se ratkaisi kaikki ongelmat ja hinta per käyttäjä on aivan mitättömän pieni. Ratkaisu on myös tietoturvallinen koska liikenne on ulospäin jolloin kaikki sisäänpäin tulevat kyselyt voidaan hylätä. Omat henkilökohtaiset mailit jaksan yhä hakea tarvittaessa, paitsi Gmailiitkin saa forwartoitua joten nekin tulevat nykyisin push-tekniikalla.
Toinen asia minkä unohditte on kalenterin realiaikainen synkronointi.
tietääkseni IMAPilla tämä ei onnistu?
Kokeilkaa niin tiedätte sen valtavan eron!
/loitomeri
Palaisin vielä lyhyesti gmail asetuksiin S60 laitteissa. Minulla on juuri päinvastainen ongelma, minulla toimii gmail lähetys mutta ei gmail:in luku. Onko S60 email clientilla väliä (minulla on vanha ngage)? Saan vaan ilmoituksen "Yleinen: Toiminnon aikakatkaisu". Käytän Soneran Internet yhteyttä.
Lähetä kommentti
<< Etusivulle