Tutkimus: 4x-mobiilipelimarkkinat viidessä vuodessa
Tutkimusyhtiö Informa Telecoms & Media julkaisi torstaina raporttiinsa pohjautuvan tiedotteen, jonka mukaan mobiilipelimarkkinoiden arvo kasvaa vuoden 2005 noin US$2,6 miljardista jopa US$11,2 miljardiin vuoteen 2010 mennessä.
Informa ennustaa seuraavaa:
- Noin 67% tuloista operaattoreille kertyy pelien latauksista vuoteen 2010 asti, mutta sen jälkeen datasiirto moninpeleissä alkaa viimein tuoda enemmän tuloja. Vuonna 2010 moninpelaaminen toisi 20,5% kaikista kännykkäpelaamisen tuloista.
- Voimakkain kasvu on ensin Aasiassa ja Euroopassa, USA seuraa perässä vuoteen 2010 mennessä.
- Tänä vuonna vasta 6,7% maailman matkapuhelinkäyttäjistä lataa ja pelaa kännykkäpelejä, vuonna 2010 osuus olisi 15,2%.
- Nykyisiä, hyvin pieniä mobiilipelitaloja ostetaan ja fuusioidaan kilpailun kiristyessä ja massamarkkinoiden kehittyessä.
- Nykyisin suurin osa mobiilipeleistä on ladatttavia kännykkäsovelluksia, vuonna 2010 tuloista 9,1% tulisi muistikorteilla myytävistä peleistä. (Raportissa viitataan MMC-kortteihin, voivat olla viiden vuoden päästä laajasti muitakin.)
Kiinnostava on arvio jakelutavoista. Informa ei näe N-Gagen mallia myydä pelejä muistikortilla kovin merkittäväksi edes viiden vuoden aikajänteellä. Taustalla on ilmeisesti se, että kännykkään parhaiten sopivat nopeat pikapelit halutaan hakea spontaanisti, eikä kivijalkamyymälöihin perustuva jakeluverkosto oikein tue tällaista. Ilmeisesti myös N-Gage on kehittymässä siihen suuntaan, sillä Nokia julkaisi kuvan (JPEG) pelien latauksesta netistä E3 2005 -lanseerausten yhteydessä.
Toinen huomionarvoinen seikka on arvio siitä, että moninpelaaminen kännykällä kehittyy Informan mukaan melko vaisusti vielä vuoteen 2010 asti. En tiedä mihin arvio perustuu, mutta otaksun tämän johtuvan siitä, ettei operaattoreilla ole vielä pelaamiseen suunnattuja 3G- tai GPRS-datahinnoittelumalleja ainakaan Euroopassa. Peleistä sinänsä kiinnostuneen kuluttajan on vaikea hahmottaa siirretyn datan määrää megatavuissa.
Mobiilimarkkinoiden valoisia kehitysnäkymiä ajatellen on hienoa, että Suomessa on Fathammerin ja RedLynxin (Pathway to Glory) kaltaisia pelinkehittäjiä, jotka pystyvät tuottamaan kaupallisen tasoista ja oikeastaan tämän hetken teknisesti ja pelillisesti edistyneimpiä kännykkäpelejä. Nyt vain voi toivoa, että esimerkiksi SITRA ja TEKES tarjoavat tukea markkinoinnin ja teknisen osaamisen kehittämiseen, koska lähtökohdat ovat ainakin tekniikassa hyvät.

Tunnisteet: N-Gage

Kommentit: 0
Lähetä kommentti
<< Etusivulle