CDMA450-verkko voisi kattaa koko Suomen
Olin eilen Lucentin ja USA:n Suomen suurlähetystön kaupallisen yksikön järjestämässä tilaisuudessa, jossa Lucent ja Nordisk Mobiltelefon esittelivät liikenne- ja viestintäministeriön virkamiehille ja toimittajille ajatusta CDMA450-verkon rakentamisesta Suomeen.
Ministeriön ajatushan on, että vanhalta NMT-tekniikalta vapautunut 450 MHz kaista annettaisiin sellaiseen käyttöön, joka edistää syrjäseutujen laajakaistatarjontaa. Lucentilla ja Nordisk Mobiltelefonilla on tähän kovat lupaukset. He väittävät pystyvänsä rakentamaan jo tänä ja ensi vuonna koko Suomen kattavan 3G-verkon. Miehet myös arvostelivat 2100 MHz:n WCDMA-tekniikkaa liian kalliiksi, ja arvioivat ettei 3G luultavasti leviä koskaan Suomessa tällä tekniikalla isoimpien kaupunkien ulkopuolelle.
Nordisk Mobiltelefonin mukaan palvelumalli olisi "kiinteähintainen mobiili laajakaista", palveluita esimerkiksi multimediaviestit, pikapuhe (push-to-talk), verkkopelit, viranomaisasiointi ja -palvelut sekä VoIP-puhelut. Toimilupahakemuksessa hahmoteltua kiinteää kuukausihintaa ei haluttu paljastaa, jotta kilpailijat eivät pääsisi väliin.
Ministeriön edustajat taas korostivat, ettei heitä kiinnosta toimiluvan hakijan käyttämä tekniikka, vaan kuinka nopeasti verkko rakennettaisiin ja millaisia palveluita tarjottaisiin. Ministeriössä ollaan ilmeisen kyllästyneitä Elisan ja TeliaSoneran hitaaseen 3G-kehitykseen ja heikkoon palvelutarjontaan.
Lisää aiheesta on aamun uutisessani.

Tunnisteet: VoIP
Kommentit: 1
Matti Kinnunen on blogissaan käsitellyt 3G-, WLAN- ja WiMax-verkkojen kapasiteettia viitaten tutkimukseensa, jonka teki yhteistyössä muiden tutkijoiden kanssa.
Tämä liippaa läheltä myös CDMA450-laskelmia, jote lienee hyvää luettavaa aiheesta kiinnostuneille.
The development of WiFi and WiMAX, The 3G Death march? (PDF, 1,3 Mt)
Lähetä kommentti
<< Etusivulle