Nokia-kuulumisia Monacosta
Monacossa oli sellainen hässäkkä ja kiire, että blogin päivittelyt jäivät välistä. Kasasin webiin muutamia uutisia [1, 2], muttei niihinkään kaikkea mahtunut. Tässä vielä kooste NMC 2004 -tapahtuman isoimmista uutisista:
- Nokia 3320 -nuorisopuhelin julkistettiin, S60-malli 1,23 megapikselin kameralla ja 350 euron hinta-arviolla. Nokian tekniset kaverit sanoivat, että kamera on sama kuin bisnesmalli 6630:ssa. Otin sillä tilaisuudessa pari kuvaa [1, 2].
- Nokia 7710 -mediaterminaali, jonka digi-tv- eli DVB-H-lisälaite jää vain pilottihankkeeksi. Hinta-arvio laitteelle 500 euroa.
- Kännykkä-tv (DVB-H-sovitin) tulee kaupallisesti tulevaisuuden Series 60 -malleihin.
- Nokia 6020, 200 euron perusluuri, ei mitään jännää.
- Jorma Ollila vahvisti, että Nokia yhdistää Series 60:n ja Series 90:n, eli Series 90 -termi jää pois ja ominaisuudet siirretään S60:een.
- Anssi Vanjoki sanoi, että Nokia tuo ensi vuonna markkinoille yli 20 puhelinta, joissa on vähintään megapikselin kamera.
- Nokia 6630:n ja 9500:n toimitukset liikkeisiin on Nokian mukaan juuri aloitettu.
- Nokialta sanottiin, että kiintolevyt tulevat puhelimiin lähivuosina.
- 262k värin näytöt yleistyvät Nokian malleissa ensi vuonna.
- Visual radio -hanke etenee kaupalliseen käynnistykseen.
- Push-to-talk (Poc, Push-to-Talk over Cellular) voidaan tarjota softapäivityksenä useisiin nykymalleihin 6260, 6600, 6620, 7610.
- Lifeblog 1.5 julkistettiin. Se tuo moblog-julkaisun Nokian kuvapäiväkirjasoftaan. Lisätietoa ja linkit löytyy vaikkapa Nokia Venturesin johtajan Christian Lindholmin blogista.
Monte Carlo oli ensimmäistä kertaa vieraillessa melkoinen paikka, urheiluautoja, julkkiksia, puhtaita kivi- tai marmorilaattaisia jalkakäytäviä ja palatsimaisia ökytaloja. Melkein kuin olisi ollut elokuvan kuvauksissa. Toimittajan kuukausipalkan saisi kasinolla kulumaan minuuteissa.
Kommentit: 12
On se kiva, kun aina vain saa isompia ja isompia paskoja kuvia. Miksi kännykkävalmistajat eivät panosta kameran laatuun, vaan myyvät mallejaan megapikseleillä kun kuvanlaatu pysyy edelleen yhtä surkeana. En ole tainnut nähdä yhtään ainoaa hyvää kamerakännykällä otettua kuvaa.
Eihän tuollaiseen kameraan edes mahdu kinokoon - saati isompaa - kennoa. Hyvä ahtaa 20 megapikseliä sormenkynnen kokoiseen kennoon. Varmasti laadukas ja rakeeton lopputulos.
Ei puhe sentään ollut yli 20 megapikselin kamerapuhelimista, vaan yli 20 kamerapuhelimesta, jossa on vähintään megapikselin kamera. Täytynee täsmentää tätä kohtaa vielä.
Ei sentään kahdenkymmenen megapikselin kameroita, Tietokone.fi:n uutisesta:
"Tiistaina Nokian Multimedia-yksikön johtaja Anssi Vanjoki kertoi, että Nokia tuo vuonna 2005 markkinoille ainakin 20 puhelinta vähintään megapikselin kameralla varustettuna."
Tämä anonymous post ei taida toimia ihan suunnitellulla tavalla kun täällä Bloggerin puolella kirjoittajana näkyy Anonymous ja varsinaisen blogin puolella Tero Lehto.. - en siis ole blogin pitäjä.
hups,. Tero olikin naputellut samannäköisen kommentin..
Lukuvirhe, syytän väsymystä. Ihmettelinkin, miten he aikovat tuon tehdä. :D
Loppujen lopuksi ihan sama onko megapikseleitä 1 vai 200, kun laatu on kuitenkin yhtä surkea.
No veikkaan että noi puhelimien kamerat on alle kahden vuoden siisään jo niin hyviä että niillä oikeesti
tekee jo jotain. Sen verran nopeaa kehitys on kameroiden
tekniikassa.
Lopullinen läpimurto tapahtuu kun optiset zoomit saadaan sovellutettua puhelimiin.
Siis Tv-mahdollisuus symbian 60 malleille? Tarkoittaako tämä esim vanhemman symbianin omaavaa n-gagea?
Tai, no. Ei tossa ole sitä hipleää pop-porttiakaan. Eikö ne voi tehdä bluetooth lisä-laitteita eikä käyttää tota poppia.
Yhtään kameraakaan ei löydy nokialta bluetoothille, vain popille.
Kännykk-tv-julkistus tarkoitti sitä, että vuodesta 2006 lähtien Series 60 -puhelimiin voidaan odottaa integroituja DVB-H- eli digi-tv-piirejä.
Lopullinen aikataulu tietysti elää vielä, tekniikassa, roamingissa ja DVB-H-järjestelmän käyttöönotossa on vielä avoimia seikkoja.
Heh. Enemmän tuossa 3320:ssa on SonyEricssonin näköä kuin Sagemin koneissa Nokian 6000-sarjaa. Nokiahan aikoo laittaa Sagemin ahtaalle "mallisuojan loukkauksista". Vai olisivatko ostaneet SE:lta lisenssin ulkonäköön?
Lähetä kommentti
<< Etusivulle